Budownictwo szkieletowe – co to jest i na czym polega?

Budownictwo szkieletowe zyskuje na popularności. Branża prężnie się rozwija, a inwestorzy z uwagi na liczne zalety takiej budowy, chętnie decydują się na szkieletowe domy i inne budynki. Co warto wiedzieć na temat tej technologii? Jak powstają domy szkieletowe i jakie mają zalety? Dlaczego bardzo ważny jest wybór sprawdzonego wykonawcy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Co to jest budownictwo szkieletowe?

Budownictwo szkieletowe to jedna z technologii wznoszenia budynków. Od dawna znane i cenione m.in. w USA, Skandynawii czy Kanadzie. W Europie Zachodniej zyskuje popularność od kilku lat. Prężnie rozwija się m.in. w Niemczech, ale coraz więcej inwestorów decyduje się na takie budownictwo także w Polsce.

To ogromny krok w stronę rozwoju branży budowlanej, ponieważ budownictwo szkieletowe to budownictwo ekologiczne, ciepłe, szybkie i dające spore pole do indywidualizacji projektów.

W technologii tej wznoszone są:

  • domy mieszkalne i letniskowe,
  • hale o różnym przeznaczeniu (m.in. magazynowe, przemysłowe, rolnicze),
  • lokale usługowe, instytucje (np. świetlice, domy kultury)
  • i inne budowle, wedle potrzeb inwestorów.

Montaż prefabrykowanego domu Wolf Haus

Jak powstają domy szkieletowe?

Inwestycję rozpoczyna się od wyboru projektu. Dom szkieletowy, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na drewnianym szkielecie, który stanowi elementy konstrukcyjne ścian. W WOLF Haus elementy naszych domów są skonstruowane na solidnych belkach z drewna KVH (drewno konstrukcyjne klejone na długości) oraz drewna BSH (drewno konstrukcyjne klejone warstwowo).

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne produkowane są w fabrykach i składają się z licznych warstw, co zapewnia doskonałą izolację termiczną. Wszystkie elementy są skrojone pod projekt – tak, by do siebie idealnie pasowały. Również znaczna część stolarki okiennej i drzwiowej jest montowana na produkcji, jeszcze przed transportem na miejsce budowy. W technologii ciężkiego prefabrykatu gotowe elementy stawiane są na płycie fundamentowej.

Zwieńczeniem inwestycji jest wykonanie elewacji, obróbek blacharskich, orynnowania i pokrycia dachowe. Wykończenie zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Solidna konstrukcja drewniana pozwala na stosowanie na stropie wylewki betonowej, a na dachu nawet ciężkiej, cementowej dachówki. Na elewacji można położyć tynki lub okładziny z drewna albo klinkieru. W ostatnim etapie wykonuje się wszelkie instalacje, w tym również fotowoltaikę, pompę ciepła, systemy alarmowe.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe?

dom z prefabrykatu Wolf Haus

Zalety budownictwa szkieletowego

Rozwój budownictwa szkieletowego wynika przede wszystkim z zalet tej technologii.

  • Inwestorzy mogą zdecydować się na gotowy projekt z oferty wykonawcy, zlecić adaptację projektu z katalogu domów albo zaprojektować nieruchomość od podstaw z projektantem. Daje to sporą elastyczność i pozwala na stworzenie dokładnie takiego budynku, na jakim nam zależy.
  • Domy z prefabrykatów drewnianych powstają w fabryce, a co za tym idzie, warunki atmosferyczne nie mają wpływu na przebieg procesu budowlanego.
  • Cała procedura budowy jest znacznie uproszczona i skrócona w porównaniu do budowy domu w technologii murowanej. Od wyboru projektu, do zakończenia prac montażowych zwykle mija maksymalnie kilka miesięcy.
  • Precyzyjnie zaprojektowana i wykonana konstrukcja cechuje się stabilnością oraz odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. W WOLF Haus wszystkie produkty i usługi są skrupulatnie sprawdzane i kontrolowane przez niezależne organy, a wykorzystywane materiały przechodzą liczne testy i posiadają stosowne certyfikaty.
  • Domy szkieletowe z prefabrykatów są energooszczędne. Doskonała izolacja i szczelny montaż zapobiegają stratom ciepła i zmniejszają koszty ogrzewania.

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę budowy w technologii szkieletowej?

Wybór odpowiedniego wykonawcy to kwestia priorytetowa, gdy inwestor decyduje się na wzniesienie budynku w technologii szkieletowej. Istotne w tym przypadku są nie tylko umiejętności fachowców, ale przede wszystkim park maszynowy i linia produkcyjna oraz opracowane rozwiązania, które umożliwią produkowanie wysokiej jakości prefabrykatów i tworzenie z nich budynków wedle projektu.

Wybierając wykonawcę należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie, renomę i portfolio zrealizowanych inwestycji. W WOLF Haus oferujemy certyfikowaną jakość i bezpieczeństwo. Mamy w ofercie domy parterowe, piętrowe i z poddaszem, a także umożliwiamy tworzenie indywidualnych projektów. Poza tym na terenie Europy zapewniamy 30-letnią ochroną o charakterze gwarancyjnym.

Najnowsze wpisy

Łukasz Czepiela x WOLF Haus

Łukasz Czepiela x WOLF Haus – od projektu do odbioru kluczy

Budowa domu marzeń z prefabrykatów? Z WOLF Haus to możliwe, o czym przekonał się polski pilot akrobata, Łukasz Czepiela. Jak wybrać dobrego wykonawcę? Czy można zaadaptować dowolny projekt domu? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania, a przy tym prezentujemy recenzję, którą wystawił jednej z naszych realizacji Łukasz Czepiela.

Czytaj dalej
Jak mieszka się w domu modułowym

Jak mieszka się w domu modułowym? Recenzje właścicieli

Decyzja o budowie domu nie jest prosta. W końcu to poważna i kosztowna inwestycja, a budynek ma służyć domownikom latami. Na przestrzeni ostatnich lat zyskały na popularności domy modułowe, czyli domy stworzone z prefabrykatów. WOLF Haus jako producent i wykonawca tego typu realizacji, ma na swoim koncie wiele udanych przedsięwzięć. Jak mieszka się w domu […]

Czytaj dalej
Dom dla czteroosobowej rodziny jak wybrać

Dom dla czteroosobowej rodziny – jak wybrać?

Budując dom murowany, kupując mieszkanie, decydując się na dom modułowy – zawsze pod uwagę należy wziąć to, dla jak dużego gospodarstwa domowego będzie on przeznaczony. Projekt powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców, ale i zoptymalizowany pod kątem zużycia energii. Jak wybrać dom dla czteroosobowej rodziny, by żyło się w nim komfortowo, a zarazem by był […]

Czytaj dalej