Budowa domu prefabrykowanego – jakie formalności trzeba załatwić?

Budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami. Każdy inwestor musi je spełnić – niezależnie od rodzaju wznoszonej inwestycji czy jej lokalizacji. Jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia robót? Co trzeba załatwić, aby móc legalnie postawić dom? Podpowiadamy, jak przejść przez niezbędne formalności.

Formalności przy budowie domu – co trzeba załatwić?

Zakres wymaganych formalności do budowy domu może być różny. Zależeć on będzie między innymi od tego czy dom z prefabrykatów będzie stawiany na zgłoszenie, czy też do jego postawienia wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Ważne jest również to, czy teren przeznaczony pod inwestycję ujęty jest w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego – wytyczne w nim zawarte muszą bowiem zostać uwzględnione w projekcie budowlanym. Jeśli nie, do jego opracowania niezbędne będzie pozyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Jest to warunek konieczny, aby budowa była legalna i nie naruszała obowiązujących przepisów, a budynek spełniał wszystkie normy i warunki techniczne oraz był zgodny z lokalnymi regulacjami.

Niezbędne formalności przy budowie domu wyznaczają ustawa Prawo budowlane oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W dokumentach tych zawarte są wszystkie informacje na temat przepisów, obowiązków i wymogów, którymi objęty jest inwestor. Należy mieć na uwadze, że wraz z wprowadzonymi przez ustawodawcę nowelizacjami, mogą się one zmieniać.

Dom Idylla w ofercie WOLF Haus

Dom Idylla w ofercie WOLF Haus

Niezbędne formalności przed budową domu

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby rozpocząć budowę domu prefabrykowanego? Podstawą do podjęcia jakichkolwiek robót budowlanych jest uzyskanie formalnej decyzji administracyjnej – pozwolenia na budowę, a w razie budowy domu na zgłoszenie, tzw. „milczącej zgody”. Aby ją otrzymać, konieczne jest przygotowanie i złożenie odpowiednich dokumentów. Do wniosku trzeba będzie dołączyć:

  • Kompletny projekt budowlany składający się z dwóch części: projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu. Decydując się na gotowy projekt domu należy pamiętać o jego adaptacji do lokalnych przepisów. Alternatywą może być wybór indywidualnego projektu domu, który od podstaw tworzony jest nie tylko w oparciu o preferencje inwestora, ale też kryteria prawne, jakimi objęta jest dana działka. 
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
  • Pozostałą dokumentację wynikającą z obowiązujących przepisów, tj. pozwolenia, uzgodnienia, opinie innych organów.

Po uzyskaniu zgody na budowę domu, niezbędne jest złożenie zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Należy to zrobić na 7 dni przed podjęciem realnych prac. Złożenie wniosku jest konieczne w przypadku realizacji inwestycji wymagającej uzyskania pozwolenia na budowę, a w określonych przypadkach, także w razie budowy domu na zgłoszenie.

Jakich formalności trzeba dopełnić po budowie domu?

W celu rozpoczęcia użytkowania budynku, konieczne jest złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy do nadzoru budowlanego. Aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności po budowie domu, do wniosku dołączyć należy:

  • dziennik budowy, 
  • projekt techniczny, 
  • oświadczenia kierownika potwierdzające: zgodność budynku z projektem i obowiązującymi przepisami, uporządkowanie terenu budowy, zagospodarowanie terenu przyległego,
  • protokoły badań i sprawdzeń,
  • dokumentację odbioru przyłączy,
  • powykonawczą inwentaryzację geodezyjną,
  • oświadczenie o braku sprzeciwu co do użytkowania budynku ze strony Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie decyzji. 
Dom Perfect w ofercie WOLF Haus

Dom Perfect w ofercie WOLF Haus

Jaka jest kolejność dokumentów przy budowie domu?

Budowa domu wymaga spełnienia wielu formalności. Jak sprawnie przez nie przejść?  Aby złożyć w odpowiedniej kolejności niezbędną dokumentację, krok po kroku należy:

  • Pozyskać wypis lub wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
  • Przygotować gotowy projekt budowlany oraz mapę do celów projektowych i złożyć je do urzędu.
  • Złożyć w urzędzie lub starostwie powiatowym wniosek o pozwolenie na budowę domu wraz z kompletem dokumentów lub (w razie spełniania określonych kryteriów) zgłosić budowę domu i uzyskać tzw. „milczącą zgodę”.
  • Złożyć zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych – wraz z zaświadczeniem potwierdzającym uprawnienia kierownika budowy i jego oświadczeniem o przejęciu obowiązków w zakresie kierowania budową.
  • Uzyskać pozwolenie na użytkowanie lub złożyć zawiadomienia o zakończeniu budowy wraz z kompletem dokumentów. 

Każdy inwestor musi spełnić formalności związane z budową domu – niezależnie od wybranej technologii. Niewywiązanie się z tego obowiązku zostanie uznane za samowolę budowlaną – co skutkować może nie tylko koniecznością przerwania prac czy rozbiórką postawionego budynku, ale także nałożeniem wysokiej grzywny, a nawet ograniczeniem bądź pozbawieniem wolności. 

Marzysz o własnym domu, ale przerażają Cię formalności związane z jego budową? Nie masz czasu na ich załatwianie? A może obawiasz się, że nie dopilnujesz samodzielnie wszystkich spraw? W WOLFHAUS zajmujemy się kompleksowym stawianiem nowoczesnych domów z prefabrykatów – zawierz nam realizację swojej inwestycji i zapomnij o skomplikowanych formalnościach!

Najnowsze wpisy

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej

Idealny układ pomieszczeń w domu

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.

Czytaj dalej