Wraz z początkiem lipca rusza nowy program rządowy, który ma wesprzeć młodych w zakupie nieruchomości lub budowie domu. Na czym polega bezpieczny kredyt 2%? Kto może go otrzymać? Czy możliwy jest kredyt 2% na budowę domu modułowego? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji na ten temat.

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacje

Sytuacja na rynku nieruchomości nie jest łatwa. Ceny mieszkań, domów, jak i działek, materiałów budowlanych czy pracy wykonawców są zatrważające. Niewiele osób stać na to, by zdecydować się na inwestycję we własne mieszkanie czy dom. Również oferta kredytowa banków nie sprzyja temu, aby zdecydować się na inwestycję. Zdolność kredytowa znacząco spadła na przestrzeni ostatnich lat, natomiast raty kredytów poszybowały w górę.

W związku z tym, wiele osób upatruje szansy na swoje własne mieszkanie czy dom właśnie za sprawą nowego programu rządowego, który funkcjonuje pod nazwą Bezpieczny kredyt 2%. Ma on wejść w życie 1 lipca 2023 roku, a w ofercie banków teoretycznie może pojawić się od poniedziałku, czyli 3 lipca 2023 roku. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że poszczególne banki mogą potrzebować nawet kilku miesięcy, aby stworzyć oferty dla kredytobiorców.

Kto może go otrzymać?

  • Powyższy program skierowany jest wyłącznie do osób, które nie ukończyły 45 roku życia. Dotyczy to zarówno singli, osób pozostających w relacjach partnerskich, jak i osób w związkach małżeńskich.
  • Kredyt 2% dedykowany jest osobom, które decydują się na zakup mieszkania lub budowę domu po raz pierwszy w swoim życiu. Nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnych nieruchomości ani też w swojej historii posiadać nieruchomości, które już sprzedali.
  • Single oraz osoby będące w relacji z partnerem poza związkiem małżeńskim mogą uzyskać z rządowego programu kredyt wynoszący maksymalnie 500 tys. złotych, z kolei osoby będące w związkach małżeńskich lub mające co najmniej jedno dziecko do 600 tys. złotych.
  • Osoby zainteresowane kredytem muszą spełnić wymagania banku w zakresie zdolności kredytowej. Od tego też będzie zależeć maksymalna suma, na jaką bank udzieli kredytu 2%.

Bezpieczny kredyt 2% na budowę domu modułowego

Rozważasz budowę domu modułowego i nie wiesz, czy możliwe będzie skorzystanie z rządowego programu kredytu 2%? Jak najbardziej, nie ma znaczenia, na jaką technologię budowlaną zdecyduje się kredytobiorca – warunkiem jest, aby spełniał on wymogi banków, jak i ustawy.

W przypadku kredytu 2% na budowę domu modułowego, najpewniej będzie potrzebne przedłożenie dokumentów dot. działki budowlanej, na której ma stanąć nieruchomość, jak i dot. samej budowy domu (m.in. projekt budowlany, decyzja o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności, oryginał kosztorysu oraz harmonogramu prac, umowy z podwykonawcami itd.).

UWAGA!

Istnieje możliwość zakupu działki również w ramach kredytu 2%, a zatem kredytobiorca nie ma obowiązku posiadania działki. W sytuacji, gdy takową dysponuje, może ona stanowić wkład własny do kredytu.

Bezpieczny kredyt 2% – podsumowanie

Podsumowując więc, Bezpieczny kredyt 2% to szansa dla osób młodych, które marzą o własnym mieszkaniu lub domu. Aby skorzystać z rządowego programu, należy spełnić wiele warunków i dopełnić formalności, których będą wymagały banki.

Najnowsze wpisy

Dom Lotos WOLF Haus

Dom dla 3-pokoleniowej rodziny

Dom dla kilkupokoleniowej rodziny to niemałe wyzwanie. Chodzi w końcu o to, by tak zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby była ona dostosowana do potrzeb dziadków, dzieci i wnuków. Tak, by każdy miał poczucie prywatności i intymności, a zarazem był w stanie czerpać radość ze wspólnych chwil, spędzanych w rodzinnym gronie. W kolejnym poradniku WOLF Haus omawiamy […]

Czytaj dalej
nowoczesna stodoła Wolfhaus

Niewielki dom w minimalistycznym stylu – jak może wyglądać?

Minimalizm to styl życia, obejmujący bardzo wiele aspektów. Jednym kojarzy się z wysprzątaniem szafy i umieszczeniem w niej wyłącznie kilku czy kilkunastu zestawów ubrań, w których domownicy rzeczywiście chodzą. Kolejni mają tu na myśli niewielkie i przede wszystkim przemyślane zakupy spożywcze, które pozwalają nie marnować żywności.

Czytaj dalej
Dom Tiny od WOLF Haus

Dom 2-pokojowy – dla kogo będzie najlepszy?

Myśląc o wymarzonym domu, zwykle w głowie pojawia się wizja dużego obiektu z wieloma pomieszczeniami. Często lokujemy tam w wyobraźni dwie toalety, garderobę, dwie sypialnie, salon, kuchnię, pokój dla dziecka czy gabinet do pracy.

Czytaj dalej