Wraz z początkiem lipca rusza nowy program rządowy, który ma wesprzeć młodych w zakupie nieruchomości lub budowie domu. Na czym polega bezpieczny kredyt 2%? Kto może go otrzymać? Czy możliwy jest kredyt 2% na budowę domu modułowego? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji na ten temat.

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacje

Sytuacja na rynku nieruchomości nie jest łatwa. Ceny mieszkań, domów, jak i działek, materiałów budowlanych czy pracy wykonawców są zatrważające. Niewiele osób stać na to, by zdecydować się na inwestycję we własne mieszkanie czy dom. Również oferta kredytowa banków nie sprzyja temu, aby zdecydować się na inwestycję. Zdolność kredytowa znacząco spadła na przestrzeni ostatnich lat, natomiast raty kredytów poszybowały w górę.

W związku z tym, wiele osób upatruje szansy na swoje własne mieszkanie czy dom właśnie za sprawą nowego programu rządowego, który funkcjonuje pod nazwą Bezpieczny kredyt 2%. Ma on wejść w życie 1 lipca 2023 roku, a w ofercie banków teoretycznie może pojawić się od poniedziałku, czyli 3 lipca 2023 roku. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że poszczególne banki mogą potrzebować nawet kilku miesięcy, aby stworzyć oferty dla kredytobiorców.

Kto może go otrzymać?

  • Powyższy program skierowany jest wyłącznie do osób, które nie ukończyły 45 roku życia. Dotyczy to zarówno singli, osób pozostających w relacjach partnerskich, jak i osób w związkach małżeńskich.
  • Kredyt 2% dedykowany jest osobom, które decydują się na zakup mieszkania lub budowę domu po raz pierwszy w swoim życiu. Nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnych nieruchomości ani też w swojej historii posiadać nieruchomości, które już sprzedali.
  • Single oraz osoby będące w relacji z partnerem poza związkiem małżeńskim mogą uzyskać z rządowego programu kredyt wynoszący maksymalnie 500 tys. złotych, z kolei osoby będące w związkach małżeńskich lub mające co najmniej jedno dziecko do 600 tys. złotych.
  • Osoby zainteresowane kredytem muszą spełnić wymagania banku w zakresie zdolności kredytowej. Od tego też będzie zależeć maksymalna suma, na jaką bank udzieli kredytu 2%.

Bezpieczny kredyt 2% na budowę domu modułowego

Rozważasz budowę domu modułowego i nie wiesz, czy możliwe będzie skorzystanie z rządowego programu kredytu 2%? Jak najbardziej, nie ma znaczenia, na jaką technologię budowlaną zdecyduje się kredytobiorca – warunkiem jest, aby spełniał on wymogi banków, jak i ustawy.

W przypadku kredytu 2% na budowę domu modułowego, najpewniej będzie potrzebne przedłożenie dokumentów dot. działki budowlanej, na której ma stanąć nieruchomość, jak i dot. samej budowy domu (m.in. projekt budowlany, decyzja o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności, oryginał kosztorysu oraz harmonogramu prac, umowy z podwykonawcami itd.).

UWAGA!

Istnieje możliwość zakupu działki również w ramach kredytu 2%, a zatem kredytobiorca nie ma obowiązku posiadania działki. W sytuacji, gdy takową dysponuje, może ona stanowić wkład własny do kredytu.

Bezpieczny kredyt 2% – podsumowanie

Podsumowując więc, Bezpieczny kredyt 2% to szansa dla osób młodych, które marzą o własnym mieszkaniu lub domu. Aby skorzystać z rządowego programu, należy spełnić wiele warunków i dopełnić formalności, których będą wymagały banki.

Najnowsze wpisy

domek karo wolfhaus

Dom pasywny – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Domy pasywne to nowoczesne budynki spełniające najwyższe standardy w zakresie energooszczędności. Czy są one przyszłością budownictwa mieszkaniowego? Biorąc pod uwagę ich zalety, z pewnością mocno pretendują do tego tytułu. Co oznacza, że dom jest pasywny i dlaczego warto w niego zainwestować? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj dalej

Zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Przymierzasz się do zmiany miejsca zamieszkania? Jeśli od zawsze marzył Ci się dom, lecz wraz z możliwościami pojawiły się i wątpliwości, czy to, aby na pewno dobre rozwiązanie – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Omawiamy zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym i podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować.

Czytaj dalej
dom dla pary wolfhaus

Dom dla pary

Życie we dwoje może być jeszcze bardziej przyjemne, gdy toczy się we własnym domu. Niezależnie od tego, czy do jego budowy przychodzi po latach, czy na początku wspólnej drogi, podstawa to dobry projekt. Tylko jak go znaleźć? Przeczytaj nasz poradnik i nie zwlekaj z realizacją marzeń. Podpowiadamy, jakie warunki powinien spełniać funkcjonalny dom dla pary […]

Czytaj dalej