Najczęstsze błędy w budowie domów szkieletowych
Domy szkieletowe mają wiele zalet – ale tylko wtedy, gdy zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Niestety, nawet niewielkie pomyłki mogą odbić się znacząco na jakości konstrukcji budynku, przyczyniając się tym samym do obniżenia jego trwałości, szczelności i bezpieczeństwa. Poznaj najczęstsze błędy w budowie domów szkieletowych i dowiedz się, jak ich uniknąć.
Jakie są najczęstsze błędy w budowie domów szkieletowych?
Technologia szkieletowa to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością wśród inwestorów poszukujących szybkiego i ekonomicznego sposobu na postawienie wymarzonego domu. Wbrew pozorom, takie budynki mogą być niemniej trwałe i komfortowe co domy murowane – podstawą jest jednak ich właściwe wykonanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet drobne pomyłki mogą prowadzić do problemów z wytrzymałością budynku, izolacyjnością cieplną czy nawet bezpieczeństwem konstrukcji. Poniżej omawiamy pokrótce najczęstsze błędy w budowie domów szkieletowych.
Nieodpowiednia jakość drewna konstrukcyjnego
Drewno to podstawowy materiał w konstrukcji szkieletowej. Jego jakość wpływa bezpośrednio na trwałość i stabilność budynku. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w budowie domów szkieletowych jest stosowanie drewna o niskiej klasie wytrzymałości lub wilgotności przekraczającej dopuszczalne normy, które nie zostało poddane odpowiedniej obróbce oraz impregnacji.
Może Cię zainteresować: Rodzaje drewna konstrukcyjnego
Stosowanie takich materiałów może skutkować nie tylko obniżoną wytrzymałością konstrukcji, ale także nieść ze sobą ryzyko większej podatności budynku na zawilgocenie. Dobrze zaimpregnowane, czterostronnie strugane i suszone komorowo drewno KVH i BSH daje gwarancję wysokiej trwałości i odporności budynku na szereg czynników, w tym także korozję biologiczną.
Niewłaściwa izolacja termiczna, akustyczna i przeciw wilgoci
Nieodpowiednio dobrany materiał izolacyjny, zbyt cienka jego warstwa czy niestaranne ułożenie może prowadzić do nie tylko do utraty ciepła, ale także pogorszenia izolacji akustycznej budynku czy jego zawilgocenia – a w konsekwencji pojawienia się groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. Skutkuje to nie tylko osłabieniem konstrukcji domu, ale także wyższymi kosztami jego ogrzewania domu oraz dodatkowymi wydatkami, związanymi z koniecznością odgrzybiania budynku.
Nieprawidłowa izolacja dachu
Kolejnym, często popełnianym błędem przy budowie domów szkieletowych, który wpływa na ich komfort cieplny i energooszczędność domu szkieletowego, jest niewłaściwa izolacja dachu. Domy szkieletowe muszą być wyjątkowo szczelne, aby spełniać ustalone normy energetyczne. Nieszczelności powstałe na etapie montażu – zwłaszcza w obrębie dachu, przez który ucieka najwięcej ciepła – prowadzą do dużych strat ciepła oraz obniżenia komfortu termicznego.
Niewydajny system wentylacyjny
Wydajna wentylacja to podstawa dla utrzymania zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku – zwłaszcza w domu szkieletowym. Niewłaściwie zaprojektowana lub zamontowana skutkować będzie nadmiarem wilgoci, co może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, utrzymywania się w domu nieprzyjemnego zapachu oraz kondensacji pary wodnej na ścianach.
Sprawdzonym rozwiązaniem, stosowanym powszechnie w nowoczesnym budownictwie, jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Taki system zapewnia nie tylko stałą wymianę powietrza, ale także obniża zapotrzebowanie budynku na energię do jego ogrzania lub ochłodzenia.
Zleć budowę domu szkieletowego profesjonalistom!
Chcesz uniknąć błędów przy budowie domu szkieletowego? Zawierz realizację inwestycji profesjonalistom. Wybór odpowiedniego wykonawcy ma duże znaczenie – pozwala nie tylko wyeliminować ryzyko kosztownych pomyłek, ale także zapewnia wysoką jakość wykonawstwa i terminowe zakończenie prac.
W WOLF Haus specjalizujemy się w stawianiu domów szkieletowych na najwyższym poziomie. Jako doświadczony wykonawca generalny zapewniamy kompleksową realizację inwestycji – od projektu, przez dobór materiałów, aż po wykonawstwo. Wieloletnie doświadczenie, zaawansowana technologia prefabrykacji oraz ścisły nadzór przebiegu prac na każdym etapie, pozwalają nam na eliminację błędów i przestojów, a tym samym sprawną budowę domów trwałych i energooszczędnych w standardzie, które służą bezproblemowo przez długie lata. Zapraszamy do kontaktu!
Najnowsze wpisy

Domy w stylu angielskim – czym się charakteryzują?
Domy w stylu angielskim przypominają z zewnątrz małe, przytulne rezydencje. Tradycyjna architektura i elegancka, ponadczasowa estetyka sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór właśnie takich projektów. Jak wyglądają domy w stylu angielskim i co je wyróżnia?
Czytaj dalej
Dzień z Ekspertami Wolf Haus już 7.06.2025
Planujesz budowę, remont lub modernizację domu? Wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem są prefabrykowane elementy konstrukcyjne. Dowiedz się, jak powstają i skorzystaj z możliwości rozmowy z wykwalifikowanymi, doświadczonymi specjalistami z branży budowlanej – odwiedź fabrykę Wolf Haus!
Czytaj dalej
Adaptacja projektu – na czym polega i ile kosztuje?
Adaptacja projektu pozwala na realizację inwestycji na konkretnej działce budowlanej. Na czym dokładnie polega, z czego się składa i ile kosztuje? Czy adaptacji projektu może podjąć się każdy architekt? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym wpisie.
Czytaj dalej