Domy drewniane całoroczne: zalety i wady domów z drewna
Domy drewniane całoroczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie na rynku budownictwa mieszkaniowego. Co przekonuje inwestorów do ich wyboru? Jakie zalety i wady mają domy z drewna? I czy w ogóle są one trwałe i bezpieczne? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Czy warto budować dom drewniany całoroczny?
Domy drewniane, kojarzone zwykle z zabudową letniskową, stawiane są coraz częściej z zamysłem całorocznego użytku. Nie są one też już tylko domeną górskich krajobrazów czy wsi. Coraz częściej dostrzec je można na terenach podmiejskich w pobliżu największych aglomeracji – i to zaprojektowanych w sposób, który przypadłby do gustu nawet największym miłośnikom nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Czy domy drewniane całoroczne mogą być dobrą alternatywą dla domów murowanych? Kiedy warto decydować się na ich budowę? I czy budowa ta jest w ogóle opłacalna?
Domy drewniane całoroczne – zalety i wady
Drewno wykorzystywane jest do budowy domów już od tysięcy lat. Nic dziwnego – surowiec ten wyróżnia się szczególnymi właściwościami fizykochemicznymi. Z jednej strony lekkie i elastyczne, z drugiej wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i naturalnie piękne, znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki – także w budownictwie mieszkaniowym. Jakie zalety i wady mają domy drewniane całoroczne?
Zalety prefabrykowanych domów drewnianych całorocznych
- Krótszy czas budowy – jedną z większych zalet domów z drewna jest skrócony czas budowy. W przeciwieństwie do domów murowanych, drewniane konstrukcje nie wymagają dodatkowego czasu na tzw. związanie się materiałów i zespojenie elementów. Brak przerw technologicznych to nie wszystko – budowa drewnianego nie jest też ograniczona czynnikami atmosferycznymi, dzięki czemu prace można wykonywać przez cały rok.
- Trwałość i wytrzymałość konstrukcji – właściwości fizykochemiczne drewna sprawiają, że to jeden z najbardziej trwałych surowców: wytrzymałych i znoszących próbę czasu. Nowoczesne domy z drewna wzniesione w odpowiedniej technologii, wykonane solidnie i z wysokiej jakości materiałów, mogą z powodzeniem służyć właścicielom przez dekady, ciesząc znakomitymi parametrami.
- Zdrowy mikroklimat – drewno to surowiec naturalny, odznaczający się szczególną specyfiką. Stworzony na jego bazie dom zapewnia domownikom szczególnie przyjazny mikroklimat – korzystny dla zdrowia i samopoczucia ludzi oraz zwierząt.
- Bardzo dobra izolacja termiczna – domy z drewna odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną przez cały rok. Latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, z kolei zimą skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Oczywiście wszystko to za sprawą wykorzystanego surowca – drewno jest bowiem doskonałym izolatorem cieplnym.
- Niższe koszty eksploatacji – korzystną konsekwencją właściwości termicznych drewna jest niższe zapotrzebowanie na energię w sezonie grzewczym oraz do ochłodzenia domu w czasie upałów. To z kolei przekłada się na niższe rachunki i oszczędności w domowym budżecie.
- Ekologia – w porównaniu do standardowych materiałów budowlanych, drewno to surowiec zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku: w pełni naturalny i odnawialny, a ponadto wciąż będący w stanie wychwytywać spore ilości CO2 z powietrza.
Wady drewnianych domów całorocznych
- Znalezienie profesjonalnego wykonawcy – domy drewniane całoroczne mogą służyć swoim właścicielom przez wiele pokoleń. Podstawowym warunkiem jest jednak ich odpowiednie wykonanie.
- Z uwagi na proces prefabrykacji – rozplanowanie rozmieszczenia wszelkich gniazdek, instalacji, itp. Jest konieczne jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Dlatego warto zwrócić uuwagę na to, czy firma z którvbą się bduje dysponuje sztabem doświadczonych i chętnych do profesjonalnego doradztwa projektrantów
Dom drewniany całoroczny a prefabrykacja
Drewniane domy całoroczne mogą być wnoszone w oparciu o różne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest prefabrykacja – czyli metoda wnoszenia budynków, w której wszystkie elementy konstrukcyjne powstają w specjalnie do tego przystosowanym zakładzie, a następnie łączone są w jedną całość już na miejscu docelowym. Wybór takiego rozwiązania nie tylko dodatkowo skraca czas budowy, ale i daje gwarancję wysokiej precyzji wykonania – wszystkie części konstrukcyjne tworzone są przez nowoczesne maszyny w oparciu o wytyczne z projektu. Dużym atutem gotowych domów z drewna z prefabrykatów jest także możliwość oszacowania kosztu inwestycji i czasu jej ukończenia już na etapie projektu.
Dom z drewna całoroczny – czy warto? Podsumowanie
Domy drewniane całoroczne mają wiele zalet. Krótszy czas budowy, bardzo dobra izolacja cieplna, zdrowy mikroklimat – to jedne z kluczowych argumentów, które przekonują inwestorów właśnie do ich wyboru. Aby jednak móc się w pełni cieszyć z wyjątkowej atmosfery drewnianego domu, a ponadto i niesionych przez niego użytkowych korzyści, podstawa to wybór odpowiedniego wykonawcy.
To właśnie od wykonania zależne są zarówno trwałość budynku, jak i jego pozostałe parametry techniczne. Znaczenie mają nie tylko materiały – istotne są także dobry projekt, zastosowane technologie i jakość realizacji każdego etapu budowy. Z tego też względu, decydując się na budowę domu z drewna, warto ze szczególną starannością przejrzeć oferty interesujących nas producentów i wykonawców.
W WOLF Haus już od 50 lat specjalizujemy się w produkcji i budowie całorocznych domów drewnianych z prefabrykatów – w standardzie trwałych, wytrzymałych i energooszczędnych. Szeroki wybór projektów pozwala na znalezienie domu marzeń – wpisującego się w oczekiwania, potrzeby i wszelkie niezbędne wymogi. Zapraszamy do kontaktu!
Najnowsze wpisy
Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?
Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.
Czytaj dalej
Ile ważny jest projekt domu?
Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!
Czytaj dalej
Idealny układ pomieszczeń w domu
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.
Czytaj dalej