Niemiecka jakość i precyzja – to określenia, które bardzo często kojarzą się z naszym zachodnim sąsiadem. Dla wielu ludzi są wręcz synonimem dobrobytu, do którego ciągle się dąży. Tymczasem taki „dobrobyt” może być na wyciągnięcie ręki. Czy wiesz, że typowo niemieckie podejście do wielu spraw już od dawna i z dużym powodzeniem sprawdza się także w naszym kraju? To nie abstrakcja.

Doskonale widać to na przykład na rynku nieruchomości. Coraz więcej budynków powstaje w technologii, za którą stoją właśnie niemieccy eksperci. Żeby to udowodnić, weźmy na tapetę realizację inwestycji z prefabrykatów. Na potrzeby tego artykułu przeanalizujmy, jak buduje się dom szkieletowy.

Dom w niemieckiej technologii – jak powstaje?

Wspomniane obiekty są stawiane na zupełnie innych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku ciągle bardziej popularnych w naszym kraju budynków murowanych. Wśród ubogiej listy podobieństw (tych najważniejszych) możemy właściwie wymienić jedynie konieczność posiadania projektu oraz to, że powstające w oparciu o niego budynki pozwalają na posiadanie piwnicy czy wiążą się z wylaniem fundamentów. Sama technologia budowy sprowadza się zaś przede wszystkim do działań, podejmowanych na linii produkcyjnej.

Kluczowe elementy konstrukcyjne są przygotowywane w parku maszynowym – w specjalnie przystosowanych, wręcz laboratoryjnych warunkach. To właśnie tam – z precyzją co do milimetra i bez miejsca na jakiekolwiek błędy – tworzone są na przykład stropy, ściany i więźba dachowa.

Co dalej? Otóż wtedy, gdy proces produkcyjny dobiega końca, wszystko trzeba złożyć w jedną całość. Z myślą o takich robotach, każda część domu jest starannie pakowana na ciężarówki i transportowana na plac budowy. To właśnie tam – na działce – w ciągu zaledwie kilku dni poszczególne części są ze sobą składane w jedną całość. Pracuje nad tym zarówno ekipa montażystów, jak i operator dźwigu. Jak widzisz, nie bez powodu mówi się, że w tej technologii budowy powstają domy z paczki…

Dom Karo w WOLF Haus

Dom Karo w ofercie WOLF Haus

Charakterystyka domu szkieletowego w niemieckiej technologii

Domy szkieletowe, które WOLF Haus tworzy w niemieckiej technologii, są przede wszystkim energooszczędne. Dzieje się tak za sprawą zastosowanych rozwiązań i materiałów wysokiej jakości (takiej, która jest poparta licznymi testami). Obiekty są szczelne, a zarazem mają odpowiednią wentylację.

Budynki szkieletowe powstają głównie z drewna (klejonego warstwowo oraz na całej jego długości). Jest ono importowane z największych niemieckich fabryk, w których taki materiał jest dokładnie suszony, a następnie strugany oraz frezowany. Do tego dochodzi oczywiście betonowa wylewka, a na dachu cementowa dachówka i… gotowe!

Warto również zauważyć, że domy szkieletowe charakteryzują się wysoką trwałością oraz wytrzymałością, a samo drewno, które jest wykorzystywane do ich budowy, to naturalny materiał. Tworzy dobry dla zdrowia mikroklimat (szczególnie docenią go alergicy), jego zastosowanie sprzyja środowisku, a na dodatek jego elastyczność jest wręcz imponująca (wielokrotnie przewyższa stal czy beton). Mało tego! Drewniane konstrukcje – wbrew pozorom – nie są tak szybko trawione przez ogień, jak mogłoby się to wydawać.

Dom Simple w ofercie WOLF Haus

Dom Simple w ofercie WOLF Haus

Jak szybko możesz mieć dom szkieletowy w niemieckiej technologii?

Budowa domów szkieletowych trwa zdecydowanie dużo, dużo krócej, niż stawianie na przykład obiektów murowanych. Etap produkcji poszczególnych elementów konstrukcyjnych w parku maszynowym trwa zwykle około trzy miesiące. Z kolei roboty w terenie potrafią się zamknąć nawet w siedmiu dniach. Choć trzeba oczywiście zaznaczyć, że czas trwania takich inwestycji jest uzależniony przede wszystkim od stopnia skomplikowania projektu, uwarunkowania terenu, a czasami także konieczności dostosowania działki pod takie prace.

Możemy jednak zapewnić, że decydując się na dom szkieletowy w niemieckiej technologii, nie trzeba się martwić szukaniem ekip budowlanych, zakupem materiałów, czy różnymi zawirowaniami na rynku nieruchomości, do których czasem dochodzi. W tym przypadku wszystko dzieje się ekspresowo, a na dodatek przy minimum zaangażowania po stronie właściciela działki.

Chcesz poznać znacznie więcej szczegółów? Planujesz budowę obiektu szkieletowego, ale masz co do tego jeszcze pewne wątpliwości? A może po prostu szukasz ekspertów od takich inwestycji, bo jesteś już na nią zdecydowany? Jeśli tak, to we wszystkich tych przypadkach fachowcy WOLF Haus są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia oraz rozeznania w branży. Do usłyszenia/zobaczenia!

Najnowsze wpisy

luksusowy dom szkieletowy

Luksusowy dom szkieletowy – jak może wyglądać?

Luksusowy dom szkieletowy ma konstrukcję wykonaną z drewna. W przypadku luksusowego domu, kluczowe cechy obejmują nie tylko zaawansowane materiały konstrukcyjne, ale również starannie przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, wysokiej jakości wykończenie, nowoczesne technologie czy otoczenie posesji. Jak może wyglądać luksusowy dom szkieletowy? Sprawdź inspiracje!

Czytaj dalej
Czy dom prefabrykowany można otynkować

Czy dom prefabrykowany można otynkować?

Domy prefabrykowane opierają się na innej technologii stawiania budynku niż domy murowane, ale nie przeszkadza to w tym, aby je wykończyć tynkiem elewacyjnym. Niezbędne jest jednak uwzględnienie kilku czynników i dopasowanie odpowiednich systemów izolacyjnych, aby tynk elewacyjny spełniał swoją funkcję. Sprawdź najważniejsze informacje w kwestii dom prefabrykowany a tynkowanie i dowiedz się, na co należy […]

Czytaj dalej
dom pod inwestycję

Dom pod inwestycję – dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. Zwykle inwestorzy decydują się na zakup mieszkań, ponieważ wiąże się to z niższym wkładem środków, większą dostępnością nieruchomości na rynku czy łatwiejszym ewentualnym wynajmem. Czy warto postawić na inwestycję w dom? Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Gdzie szukać domów pod inwestycję? Sprawdźmy!

Czytaj dalej