Życie we dwoje może być jeszcze bardziej przyjemne, gdy toczy się we własnym domu. Niezależnie od tego, czy do jego budowy przychodzi po latach, czy na początku wspólnej drogi, podstawa to dobry projekt. Tylko jak go znaleźć? Przeczytaj nasz poradnik i nie zwlekaj z realizacją marzeń. Podpowiadamy, jakie warunki powinien spełniać funkcjonalny dom dla pary oraz jak wybrać najlepszy dla siebie projekt.

Dom dla pary od WOLF Haus

Dom dla pary może być świetną alternatywą mieszkania. Zapewnia więcej prywatności, nierzadko także i większą przestrzeń, a przede wszystkim daje stały i nieograniczony niczym dostęp do własnego kawałka zieleni. Wbrew pozorom, to nie tylko wspaniałe rozwiązanie dla młodych małżeństw czy par planujących powiększanie rodziny. To również propozycja dla osób, które wybierają życie bezdzietne lub odchowanie potomstwa mają już za sobą – i dopiero teraz mogą lub chcą realizować odkładane przez lata marzenia o przejściu na swoje.

Aby jednak dom dla pary był faktycznym spełnieniem rzeczonych marzeń, podstawą jest jego właściwy projekt. To właśnie na jego podstawie zostanie wzniesiona cała inwestycja. W WOLF Haus specjalizujemy się w kompleksowym stawianiu wysokiej jakości domów modułowych. Oferujemy szerokie portfolio projektów: domy parterowe, piętrowe oraz z poddaszem użytkowym. Oprócz tego, dajemy także możliwość stworzenia go od zupełnych podstaw. Oczywiście z pełnym wsparciem naszych architektów.

Jakie warunki powinien spełniać dom dla pary? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lub tworzeniu projektu? Czym się kierować? Pytań pojawia się wiele, dlatego też przygotowaliśmy kilka pomocnych podpowiedzi. Przedstawiamy także popularne domy dla par – jedne z najchętniej wybieranych projektów z portfolio WOLF Haus.

Popularne domy dla par

Do jednych z najbardziej popularnych domów dla par należą projekty z kategorii domów parterowych: WOLF_Remki B oferowany bez garażu oraz bliźniaczy WOLF_Remki A z garażem. Niższa zabudowa sprawia, że budynki tego typu jeszcze bardziej harmonijnie wkomponowują się w otoczenie. Rozplanowana na jednym poziomie przestrzeń daje wrażenie przestronności wnętrza nawet przy mniejszym metrażu, a jednocześnie zapewnia bezproblemowy dostęp do każdego miejsca wszystkim osobom mieszkającym lub przebywającym w domu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku seniorów lub osób z niepełnosprawnościami.

dom dla pary wolfhaus

Dom Wolf Remki B

Dom dla pary powinien w możliwie jak największym stopniu odpowiadać na potrzeby i oczekiwania dwojga osób, a ponadto wpisywać się w prowadzony styl życia oraz uwzględniać plany na przyszłość. Trudno więc wskazać jeden, uniwersalny projekt, który sprawdzi się w każdym przypadku. Nie bez powodu w WOLF Haus dajemy możliwość adaptacji każdego z oferowanych domów gotowych pod indywidualne wymogi.

Jeśli mamy do dyspozycji mniejszą działkę, a zależy nam na większym metrażu (na przykład w związku z planowanym powiększeniem rodziny), warto zwrócić uwagę na projekty domów dla par z kategorii piętrowych lub z poddaszem użytkowym. Domy te zapewnią sporą przestrzeń użytkową, którą później zaadaptować będzie można na dziecięce pokoje, pomieszczenia dla gości lub inny użytek, jednocześnie zajmując mniejszą część działki.

Są jednak pewne kwestie, które zawsze dobrze przeanalizować. Niezależnie od tego, na jaki projekt się zdecydujemy. Do jednych ważniejszych należą zdecydowanie liczba i rodzaj niezbędnych pomieszczeń. Dom dla pary powinien posiadać przestrzeń wspólną (prywatną oraz ogólnodostępną, w której będzie można przyjmować gości), ale uwzględniać przestrzeń indywidualną, w której każdy z domowników będzie mógł się realizować.

Na co zwrócić uwagę?

Warto też zadbać o to, aby w projekcie znalazło się miejsce na pomieszczenia uniwersalne – łatwe w adaptacji pod kątem konkretnych potrzeb, często zmieniających się na przestrzeni lat. Na wstępie dobrze też ustalić, które pomieszczenia są priorytetem, a z których, gdyby było to koniecznie, można zrezygnować – zwłaszcza, kiedy celujemy w dom dla pary z mniejszym metrażem. Istotny jest także układ domu i jego zorientowanie względem stron świata.

dom dla pary z garażem

Dom Wolf Remki A

Projekt domu dla pary

Przy wyborze projektu domu dla pary istotne powinny być nie tylko aspekty funkcjonalne i preferencje. Punkt wyjścia to analiza warunków działki. Co ważne, chodzi tu nie tylko o samą dostępną powierzchnię czy sposób ukształtowania terenu, ale też wymogi, jakie określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W zapisach MPZP można znaleźć różne wytyczne – m.in. odnośnie do możliwej liczby kondygnacji i wysokości całkowitej budynku, rodzaju pokrycia dachu i jego kąta nachylenia czy tego, jak dom może zostać usytuowany względem granic działki i znajdującej się w pobliżu zabudowy. Wybrany projekt musi wpisywać się w określone dla danego terenu wymogi – w przeciwnym razie, pozwolenie na budowę nie zostanie wydanie. Uprzednia analiza warunków posiadanej działki, jak i narzuconych odgórnie wymogów, zdecydowanie usprawni proces wyboru projektu, a dzięki temu także realizację całej inwestycji.

Projekt domu dla pary to jedna z najważniejszych kwestii przy jego budowie. W końcu, to właśnie na jego podstawie przebiegać będzie realizacja całej inwestycji. Decydując się na budowę domu z WOLF Haus, zyskujesz pewność odpowiedniego dopasowania każdego projektu. Zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i miejscowych zapisów, z wykorzystaniem pełnego potencjału swojej działki.

Najnowsze wpisy

Drewniany, bez schodów i w dodatku z przeszkleniami: charakteryzujemy dom parterowy

Trzeba przyznać, że domy parterowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodów do ich budowy jest wiele, podobnie jak możliwości ich zaaranżowania. Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze? W jaki sposób można sobie urządzić życie w takich obiektach? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Czytaj dalej i zapoznaj się z charakterystyką domów parterowych.

Czytaj dalej
dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej