Wybór projektu domu prefabrykowanego – czym się kierować, żeby później nie żałować?
Podobnie jak w przypadku budowy obiektów murowanych, te prefabrykowane również są stawiane w oparciu o projekt budowlany. To obszerna dokumentacja, zawierająca szczegółowe informacje o inwestycji, która jest do zrealizowania. W przypadku domów prefabrykowanych wybór odpowiedniego projektu ma szczególne znaczenie. Z czego to wynika? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
Dom prefabrykowany – dlaczego projekt jest tak bardzo istotny?
O tym, że budowa domu zaczyna się na papierze, a konkretnie: podczas wyboru projektu budowlanego, wiadomo od dawna. Wiele ludzi wychodzi jednak z założenia, że ten dokument jest potrzebny jedynie do tego, żeby spełnić wymogi formalne, dotyczące m.in. przepisów związanych z prawem budowlanym. Nic bardziej mylnego! Otóż projekt obiektu jest konieczny także z wielu innych powodów – chociażby z punktu widzenia bezpieczeństwa całej konstrukcji. To również rzetelna informacja dla domowników na temat przebiegu różnych instalacji.
Ponadto trzeba podkreślić, że dobrze przygotowany projekt budowlany pozwala oszacować koszty budowy, a także późniejszej eksploatacji obiektu. Dzięki temu, jeszcze przed zatwierdzeniem wspomnianej dokumentacji da się w niej wprowadzić modyfikacje, które na przykład te koszty zminimalizują, nie wpływając na jakość życia w takim domu. Mało tego! To właśnie w oparciu o projekt budowlany w parku maszynowym WOLF Haus (z precyzją co do milimetra) tworzone są części konstrukcyjne, które następnie – już na placu budowy – są składane w jedną, trwałą bryłę.
Wybór projektu domu prefabrykowanego – jakimi kryteriami się kierować?
Każdy, kto staje przed zadaniem budowy domu prefabrykowanego, musi się zmierzyć z wyborem projektu takiego obiektu. Jednak wcale nie trzeba zaczynać z pustą kartką papieru – można skorzystać z gotowych, sprawdzonych rozwiązań. W ofercie WOLF Haus znajdziesz mnóstwo przygotowanych projektów budowlanych. Można je zrealizować dokładnie w taki sposób albo wprowadzić do nich pewne modyfikacje.
Podczas wyboru bądź poprawiania gotowego projektu budowlanego, istotna jest nie tylko decyzja co do rodzaju obiektu (czy ma to być dom parterowy, piętrowy itd.). Ważne są przede wszystkim konkretne potrzeby przyszłych domowników. Ile ma być łazienek, sypialni, czy innych pomieszczeń? W jaki sposób mają być rozlokowane? Jak oddzielić część sypialną od tej, w której będzie dochodzić do rodzinnych spotkań? To jedne z podstawowych pytań, na jakie każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć. Do tego dochodzi konieczność zaplanowania wyglądu otoczenia budynku, czy warto tam stworzyć miejsce na grilla pod chmurką albo czy w przyszłości może dojść do ewentualnej rozbudowy domu.
To oczywiście tylko przykładowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania takich inwestycji. Uniwersalna lista właściwie nie istnieje, bo każdy obiekt jest inny. Różne są także wyobrażenia i potrzeby właścicieli działki, na której dom z prefabrykatów docelowo ma stanąć.
Zalety dobrego projektu domu prefabrykowanego
Świetnie przygotowany i dokładnie przemyślany przez inwestorów projekt domu prefabrykowanego sprawia, że w danym obiekcie… można szybko zamieszkać. Innymi słowy, jeśli od samego początku wszystko jest dopięte na ostatni guzik, to cała budowa idzie bardzo sprawnie. Termin realizacji inwestycji za każdym razem jest oczywiście uzależniony od wielu czynników, ale z reguły stan deweloperski da się uzyskać już po około trzech miesiącach od rozpoczęcia montażu poszczególnych części konstrukcyjnych na działce.
Obiekty prefabrykowane oczywiście trzeba jeszcze później wyposażyć w szereg instalacji oraz we wszystko to, o czym marzą właściciele budynku. Jedno jest jednak pewne: to prosta droga do uzyskania solidnej, trwałej budowli z ponadczasowego i dobrego dla ludzkiego zdrowia materiału, jakim jest drewno. Dodajmy: drewno atestowane i pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł.
Warto podkreślić, że w domach prefabrykowanych panuje specyficzny, przyjazny dla domowników mikroklimat. Na dodatek są to obiekty ekologiczne, energooszczędne, funkcjonalne, a przede wszystkim także bezpieczne. Trzeba bowiem zaznaczyć, że solidne, drewniane elementy, które stanowią główną część konstrukcji szkieletów takich obiektów, sprawiają, że są one odporne na ekstremalne zjawiska – świetnie wypadają nawet w testach wpływu trzęsienia ziemi. Zobacz film:
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszych artykułach nie jesteśmy w stanie wyczerpać wszystkich możliwości i przeanalizować każdego przypadku. Dlatego jeśli masz dodatkowe pytania albo chcesz sprawdzić gotowe projekty WOLF Haus, to koniecznie się z nami skontaktuj. Nasi specjaliści bez wątpienia rozwieją Twoje wątpliwości i udzielą jeszcze bardziej szczegółowych porad.
Najnowsze wpisy

Dach bezokapowy – konstrukcja, wady i zalety
Dach bezokapowy stosowany jest w różnych projektach domów. Popularnością cieszy się zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych brył – i to nie tylko z uwagi na estetykę, ale także poprawę energooszczędności budynku. Rozważasz jego wybór? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Omawiamy zalety i wady dachu bez okapu i podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować.
Czytaj dalej
Garaż w bryle domu – czy warto?
Czy warto decydować się na garaż w bryle domu? Choć ma on swoje plusy, niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych zalet i wad takiego rozwiązania. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, czy jest ono właśnie dla Ciebie!
Czytaj dalej
Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?
Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.
Czytaj dalej