Budowa domu zimą – czy to możliwe?

Czy budowa domu zimą musi być wstrzymana? Jak się okazuje – niekoniecznie. Choć nie ulega wątpliwości, że pora roku wpływa na przebieg prac, tak naprawdę nie musi oznaczać długich przestojów. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się postawić dom w oparciu o nowoczesną technologię prefabrykowaną. Kiedy budowa domu zimą jest możliwa? Wyjaśniamy!

Czy można budować dom zimą?

Przyjęło się sądzić, że budowa domu to przedsięwzięcie, które musi trwać latami. Obecnie inwestycja ta może być zrealizowana zdecydowanie szybciej niż miało to miejsce w dawnych czasach. Wciąż jednak wiąże się z szeregiem prac, jakie trzeba wykonać – począwszy od przygotowania odpowiedniego projektu i terenu pod budowę, przez wykonanie fundamentów i niezbędnych instalacji, aż po postawienie konstrukcji budynku, jego uszczelnienie i wykończenie. A to wszystko w dużym skrócie.

Bardzo często zdarza się więc, że nawet pomimo dobrej organizacji i realizacji kolejnych etapów zgodnie z przyjętym harmonogramem, trudno „wyrobić” się z budową przed końcem roku. Czy nadejście zimowych miesięcy zawsze musi się wiązać z koniecznością przerwania prac? Czy budowa domu zimą jest możliwa?

Domek WOLF Modern G

Domek WOLF Modern G w ofercie WOLFHaus

Czy budowanie domu zimą to dobry pomysł?

Rozpoczęcie budowy domu zimą, wykonywanie prac przy zamarzniętym gruncie lub kontynuacja robót (zwłaszcza zewnętrznych) opartych o tradycyjną metodę stawiania budynków nie jest do końca najlepszym pomysłem. Zima to wymagająca pora roku. I o ile obecnie przebiega ona w Polsce w zdecydowanie łagodniejszy sposób, nie oznacza to, że obywa się bez ujemnych temperatur, opadów śniegu, silnego wiatru czy naprzemiennie występujących mrozów i odwilży.

Choć postęp technologiczny przynosi wiele udogodnień w zakresie produkcji mrozoodpornych materiałów budowlanych, nie da się przy ich pomocy wykonać wszystkich prac. Trzeba również mieć na uwadze, że także tego typu produkty zachowują swoje właściwości w zakresie określonych temperatur. Nieprzestrzeganie wymogów i zaleceń producentów może skutecznie uniemożliwić prawidłowe związanie i wyschnięcie materiałów, a co za tym idzie skutkować obniżeniem ich trwałości, odspojeniem czy też różnicami kolorystycznymi.

Budowę domu zimą znacząco utrudnia nieprzewidywalność pogody. Nową normą stają się gwałtowne jej zmiany, nawet kilkukrotne w ciągu jednego dnia. Trudno w takiej sytuacji o zaplanowanie z wyprzedzeniem prac wykonywanych na zewnątrz. Co więcej – anomalie pogodowe mogą nie tylko skutecznie uniemożliwić podjęcie lub kontynuację robót, ale nawet doprowadzić do uszkodzenia elementów już wykonanych.

Jakich prac nie zaleca się podejmować przy budowie domu zimą? Jeśli dopiero startujemy z inwestycją, zdecydowanie warto odczekać do wiosny z wszelkimi robotami ziemnymi i budową fundamentów. W czasie warto odłożyć również prace murarskie, dekarskie i termomodernizacyjne.

Kiedy można budować dom w zimie?

Zakres możliwych do wykonania prac przy budowie domu w zimie jest mocno ograniczony. Co więcej, wznoszenie budynku tradycyjną metodą wymusza domknięcie określonych etapów budowy jeszcze przed nadejściem mrozów i śniegu. Ogólnie przyjętym minimum, do jakiego zwykle się dąży, to osiągnięcie stanu surowego zamkniętego. Z prostego powodu – zamknięcie budynku pozwala na przearanżowanie przyjętego pierwotnie harmonogramu i budowę domu w zimę. Wszelkie prace skupiają się wówczas na działaniach wewnątrz budynku. Obejmować mogą między innymi wykonywanie wylewek i sufitów, stawianie ścian działowych czy montaż instalacji wewnętrznych i sanitariów. Aby jednak materiały budowlane pracowały prawidłowo, mogły w pełni przeschnąć i zapewniały ostatecznie właściwe wiązanie, warunkiem koniecznym jest utrzymanie we wnętrzu odpowiedniej temperatury – minimum 15 °C na plusie.

Dom Modo WOLF Haus

Dom Modo WOLF Haus

Budowa domu zimą – czy warto?

Budowa domu zimą może być sporym wyzwaniem – choć wcale nie musi. Wiele bowiem zależy tak naprawdę od samej technologii, na bazie której zostanie wzniesiony dom. Realizowanie inwestycji w oparciu o tradycyjną metodę stawiania budynków zwykle wymusza przerwanie prac lub zmianę pierwotnie przyjętego harmonogramu. Z koniecznością wstrzymania się od robót należy przede wszystkim liczyć się w momencie, kiedy okres zimowy zbiegł się z etapem wykonywania tzw. robót mokrych lub tych, które wymagają całkowitego przeschnięcia podłoża do podjęcia kolejnych prac.

Budowa domu zimą może jednak przebiegać w zupełnie inny sposób – o ile zdecydujemy się na wzniesienie go metodą prefabrykacji. Nowoczesna technologia stawiania budynków w oparciu o gotowe elementy konstrukcyjne nie tylko eliminuje ryzyko przestojów wynikających z niesprzyjającej pogody, ale również znacząco przyspiesza cały proces wznoszenia budynku.

Budowa domu zimą z prefabrykatów pozwala także na ominięcie innych problemów, często występujących przy metodzie tradycyjnej. Mowa tu między innymi o przestojach wynikających z niedostępności materiałów, ich bardzo wysokiej cenie, wykraczającej poza pierwotnie przyjęty budżet, konieczności poszukiwania fachowców niezbędnych do poszczególnych etapów budowy czy oczekiwaniu na wolny termin.

Budowa domu zimą? Żaden problem! W WOLF Haus specjalizujemy się w kompleksowym stawianiu trwałych, bezpiecznych i energooszczędnych domów prefabrykowanych. Nie odkładaj marzeń na później – skontaktuj się z nami już dziś!

Najnowsze wpisy

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej

Idealny układ pomieszczeń w domu

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.

Czytaj dalej